چنگال عفونت رطوبت انگشت اسلام ادرار

چنگال: عفونت رطوبت انگشت اسلام ادرار استبراء جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری های مقاربتی چگونگی انجام استبراء

گت بلاگز وب‌گردی نظر مقام معظم رهبری راجع به “خروج و ورود به مکه”

در حالی که کمتر از سه هفته تا شروع موسم حج و اعزام زائران کشورمان به سرزمین وحی مانده، نحوه صحیح انجام این فریضه الهی و مباحث مرتبط با آن، از مهمترین دغدغه‌های فکری هر زائری است.

نظر مقام معظم رهبری راجع به "خروج و ورود به مکه"

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، طی روزهای منتهی به شروع حج ابراهیمی، با رجوع به پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، پاسخ‌های معظم‌له به شبهات و استفتائات افرادی که قصد عزیمت به حج را دارند منشر می‌شود.

به این امید که حج امسال در کمال امنیت و آرامش، حداکثر دستاورد معنوی و معنوی را جهت هموطنان‌مان به همراه داشته باشد، در چهارم پاسخ‌های رهبر معظم انقلاب در رابطه با بحث”خروج از مکه و ورود به آن” را مرور خواهیم کرد.

** خارج شدن از شهر مکه و منا، مثلاً رفتن به جده، مدینه یا طائف در موارد ذیل چه حکمی دارد؟

نظر مقام معظم رهبری راجع به “خروج و ورود به مکه”

الف: بعد از اعمال روز عید قربان پیش از اعمال مکه.

ب: در روز یازدهم بعد از رمی جمرات.

ج: بعد از بیتوته نیمه اول شب یازدهم یا دوازدهم.

د: بعد از اعمال ایام تشریق، پیش از اعمال مکه.

در حالی که کمتر از سه هفته تا شروع موسم حج و اعزام زائران کشورمان به سرزمین وحی مانده، نحوه صحیح انجام این فریضه الهی و مباحث مرتبط با آن، از مهمترین دغدغه‌های فکری هر زائری است.

در همه‌ صور یاد شده است بی‌اشکال هست، ولی باید خروج به نحوی باشد که بتواند مناسک باقی‌ مانده را در وقت خودش انجام دهد.

** اگر مکلفی در یک ماه قمری، عمره مفرده انجام دهد و در ماه قمری بعد، از شهر مکه‌ مکرمه خارج ولی از محدوده حرم خارج نشود (مثلاً به منا برود)، آیا می‌تواند بدون احرام مجدد وارد مکه‌ مکرمه شود؟

در فرض قبلی، اگر تنها تا عرفات برود، آیا انجام عمره مفرده مجدد جهت ورود به مکه‌ مکرمه واجب است؟

میزان خروج از شهر مکه است ولو از محدوده‌ حرم خارج نشود. بعد اگر به هر نقطه خارج از مکه برود، اگر در آن ماه، عمره نگزارده باید جهت دخول به مکه مُحرم شود. و مراد از شهر مکه همان شهر کنونی است با همه‌ی وسعت متجدد آن.

** بعضی از رانندگان جهت رهایی از ازدحام و شلوغی خیابان‌های مکه، جاده‌ها و تونل‌های احداث شده است جهت رفتن به منا و مشعر را به عنوان راه‌های داخل مکه استفاده می‌کنند و جهت رفتن از محله‌ای به محله‌ی دیگر در داخل مکه، راه‌هایی را گزینش می‌کنند که از منا می‌گذرد. آیا این کار خروج از مکه به شمار می‌آید؟

بنا بر ظاهر، ممنوع بودن خروج از مکه، چنین مواردی را مشمول بر نمی‌شود، و به هر حال این امر به صحت عمره و حج خللی وارد نمی‌کند.

نظر مقام معظم رهبری راجع به “خروج و ورود به مکه”

** کسی که در نیروهای نظامی کار می‌کند، و گاهی جهت اطاعت از دستورات اجتناب‌ناپذیر در شرایط اضطراری مانند وقوع حوادث، فرمان می‌یابد که به مکه وارد شود، و پیش از آن عمره انجام نداده و به‌خاطر تنگی وقت نمی‌تواند در حال احرام وارد مکه شود، آیا در صورت ورود به مکه بدون احرام در این حالت، معصیت کرده و باید کفاره بدهد؟

در فرض مذکور، ورود به مکه بدون احرام جایز هست، و کفاره ندارد.

** اگر در ماه ذی‌القعده جهت عمره‌ مفرده وارد مکه شود، و بخواهد بار دیگر در ذی‌حجه وارد مکه شود، و ده روز از وقت انجام عمره نگذشته باشد، آیا باید دوباره احرام ببندد، یا می‌تواند بدون احرام وارد شود؟

با فرض این‌ که در ماه بعد از ماه انجام عمره، دوباره وارد مکه می‌شود باید مُحرم شود.

در حالی که کمتر از سه هفته تا شروع موسم حج و اعزام زائران کشورمان به سرزمین وحی مانده، نحوه صحیح انجام این فریضه الهی و مباحث مرتبط با آن، از مهمترین دغدغه‌های فکری هر زائری است.

** کسی که محل کارش در مکه است و در جده سکونت دارد و به‌جز ایام تعطیل بقیه روزها پی در پی به مکه می‌رود و یا این که نیمی از روزهای هفته را به مکه می‌رود، یعنی سه روز وارد مکه می‌شود و چهار روز را در جده می‌ماند، اگر ماهی که در آن عمره به‌جا آورده، به آخر رسیده باشد، آیا باید بار دیگر عمره به‌جا آورد؟

در فرض مذکور تکرار عمره واجب نیست.

** در فرض قبلی، اگر عمره آخر یابد و او در مکه باشد، آیا باید آن را تکرار کند؟ و در صورت لزوم، از کجا باید آن را شروع کند؛ از حد حرم یا از مسجد تنعیم؟

تا زمانی که در مکه حضور دارد، تکرار آن واجب نیست و اگر بخواهد آن را تکرار کند، می‌تواند جهت مُحرم شدن به نزدیکترین نقطه‌ی خارج از محدوده‌ی حرم مثل مسجد تنعیم برود.

نظر مقام معظم رهبری راجع به “خروج و ورود به مکه”

** کسی که شغلش رانندگی تاکسی است و مسافران از او می‌خواهند به مکه برود، و او پیش از آن عمره به‌جا نیاورده، آیا باید با احرام وارد مکه شود؟ و ورود بدون احرام در این حالت چه حکمی دارد؟

در فرض مذکور باید جهت ورود به مکه مُحرم شود و مناسک عمره مفرده را به‌جا آورد، و اگر بدون احرام وارد شود، معصیت کرده، ولی کفاره بر عهده‌اش نیست.

** آیا کسی که جهت حج اِفراد مُحرم شده، می‌تواند بعد از طواف حج و تلاش به اختیار خود از مکه به جده برود و از آن‌جا مستقیماً به حجاج در عرفه ملحق شود؟

پس از احرام حج اِفراد، رفتن به جده یا محل دیگر ـ خواه پیش از طواف حج و نماز آن باشد یا بعد از آن ـ مانع ندارد، مشروط بر آن که بتواند وقوف عرفات و مشعر را درک کند.

**کسانی که بعد از عمره تمتع و قبل از احرام حج تمتع باید جهت سرکشی به چادرهای عرفات و استقبال و راهنمایی حجاجی که از طائف و جده می‌آیند، از مکّه خارج شوند (مثل مدیر و کارمند کاروان حج)، در صورتی که اطمینان دارند در زمانی که جهت احرام از مکّه و درک وقوف اختیاری عرفات کافی هست، به مکّه بر می‌گردند، آیا می‌توانند از مکه خارج شوند؟

کسی که نمی‌ترسد حجش در آن سال از دست برود، می‌تواند بعد از عمره تمتع با اختیار از مکه مکرمه خارج شود و اگر از مکه خارج و در همان ماهی که عمره تمتع را به‌جا آورده داخل مکه شود، عملش صحیح است و چیزی بر عهده او نیست.

منبع:ایسنا

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: اعمال روز | استفتائات رهبری | مراجع تقلید | حج تمتع |

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz