چنگال عفونت رطوبت انگشت اسلام ادرار

چنگال: عفونت رطوبت انگشت اسلام ادرار استبراء جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری های مقاربتی چگونگی انجام استبراء

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی افزایش بورس با سوخت جهانی

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران دیروز با رشد ۷۱۵ واحدی به سطح ۹۸ هزار واحد نزدیک شد. رشد قیمت جهانی کالا به کمک دماسنج بازار سهام آمد. از طرفی در بازار

افزایش بورس با سوخت جهانی

افزایش بورس با سوخت جهانی

عبارات مهم : بازار

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران دیروز با رشد ۷۱۵ واحدی به سطح ۹۸ هزار واحد نزدیک شد. رشد قیمت جهانی کالا به کمک دماسنج بازار سهام آمد. از طرفی در بازار ارز نیز شاهد استمرار نوسانات قیمت دلار در حوالی سطح ۴۴۰۰ تومان بودیم. به دنبال نوسان سازی فعالان ارزی، قیمت دلار در ادامه معاملات شنبه مسیر نزولی را در پیش گرفته بود؛ ولی با آخر کار بازارسازان و خارج از ساعات معمول معاملات دیروز بار دیگر بر شدت نوسانات قیمت ارز افزوده شد و دلار در مسیر صعودی قرار گرفت.

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران روز گذشته به مدد بازگشایی مثبت بازارهای جهانی، جهت چهارمین روز متوالی به روند صعودی خود ادامه داد و با رشد ۷۱۵ واحدی فاصله خود تا فتح مجدد کانال ۹۸ هزار واحدی را به کمتر از ۶۰ واحد رساند.

افزایش بورس با سوخت جهانی

در عین حال روز گذشته معامله گران حقیقی بازار پرقدرت حاضر شدند. خالص عوض کردن مالکیت بازار به میزان ۳۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به نفع این معامله گران رقم خورد. در گزارش پیشین «دنیای اقتصاد» آینده نگری شده است بود، به تدریج عوامل مثبتی همچون روند مثبت قیمت کالاها در بازارهای جهانی، سطوح بالای قیمت دلار، ثابت ماندن قیمت سود سپرده ها و همچنین انتشار گزارش های عملکرد ماهانه و ۹ ماهه شرکت های سهامی بر ریسک های غیراقتصادی غلبه کند و زمینه اقبال سهامداران به معاملات را به وجودآورد. ضمن آنکه گفته شد احتمالا وحشت از جاماندن از افزایش قیمت ها، منجر به شدت یافتن تقاضا و به تبع آن رشد شاخص سهام می شود. موضوعی که به نظر می رسد حالا تحت تاثیر افزایش قیمت ها در بازارهای جهانی درحال تحقق است.

سیگنال مثبت کالایی ها

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران دیروز با رشد ۷۱۵ واحدی به سطح ۹۸ هزار واحد نزدیک شد. رشد قیمت جهانی کالا به کمک دماسنج بازار سهام آمد. از طرفی در بازار

همان طور که اشاره شد رشد قیمت فلزات پایه در بازارهای جهانی، بااهمیت ترین عامل حمایت کننده سهام طی روز گذشته بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بود. موضوعی که موجب شد به دنبال اصلاح قیمتی روزهای اخیر نمادهای کالایی (کامودیتی ها) حالا شاهد زیاد کردن جذابیت این نمادها جهت سرمایه گذاران باشیم.روز گذشته با بازگشایی بازارهای جهانی، فلزات اساسی پرقدرت ظاهر شدند. به این ترتیب قیمت مس دیروز با رشد ۷/ ۱ درصدی همراه شد و به ۷۲۳۱ دلار در هر تن رسید. در این خصوص تحلیلگران بانک مریل لینچ آینده نگری کرده اند که استمرار روند رونق اقتصاد دنیا در سال تازه میلادی و اوضاع مناسب بخش تولید کارخانه ای در اقتصادهای بزرگ باعث خواهد شد بازار فلزات پایه به خصوص مس مانند سال گذشته عملکرد مثبتی داشته باشد. به باور آنها، اواسط امسال میلادی قیمت هر تن مس در بورس فلزات لندن به ۷۷۰۰ دلار خواهد رسید. به علاوه تحلیلگران بازارهای جهانی بر این اعتقادند که چین دیگر تنها رونق دهنده به بازار فلزات پایه نیست. زیاد کردن قیمت رشد اقتصادی در آمریکا و دیگر اقتصادهای توسعه یافته و همچنین رونق در فعالیت های صنعتی و ساخت ساز در این کشورها، خود عامل شتاب دهنده قیمتی مس خواهد بود.

بهای روی نیز با رشد ۲۵/ ۱ درصدی به بالاترین میزان از اوت ۲۰۰۷ رسید و تا سطوح ۳۴۳۳ دلار در هر تن زیاد کردن یافت. آینده نگری می شود که عرضه جهانی این فلز در سال ۲۰۱۸ به علت ایجاد ظرفیت های تازه تولید در استرالیا و آفریقای جنوبی زیاد کردن یابد. این درحالی است که تولید این فلز در چین طی سال ۲۰۱۷ به علت هزینه های پایین فرآوری، عرضه ناکافی کنسانتره و تاثیرکنترل های شدید محیط زیستی کم کردن ۵/ ۱درصدی را تجربه کرده بود.

قیمت آلومینیوم نیز در بازارهای جهانی ناشی از انتشار آمار مثبت صادرات چین در ماه دسامبر روندی رو به رشد دارد که ناشی از اصلاح چشم انداز تقاضا جهت این فلز سبک هست. به این ترتیب دیروز آلومینیوم با رشد ۹/ ۰ درصدی قیمت ۲۲۴۰ دلار در هر تن معامله شد و به سقف قیمت ۶ سال گذشته خود نزدیک شد. طبق آمار، صادرات محصولات آلومینیوم چین در ماه گذشته جهش ماهانه ۸/ ۱۵ درصدی و رشد ۸/ ۱۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۴۴۰ هزار تن رسیده است.قیمت سرب نیز دیروز با زیاد کردن ۳/ ۱ درصدی به سطوح ۲۵۷۳ دلار در هر تن در بورس لندن رسید.

افزایش بورس با سوخت جهانی

بازگشایی پرقدرت بازارهای جهانی موجب شد تا روز گذشته شاهد اثرگذاری مثبت معدنی-فلزی ها بر نماگر بازار سهام باشیم. به این ترتیب دیروز «فولاد»، «کچاد» و «کگل» در صدر فهرست نمادهای با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران قرار گرفتند. نمادهای مذکور همچنین، بیشترین حجم و ارزش معاملات دوشنبه بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در میان فلزی – معدنی ها را به خود تخصیص داده شده است دادند.

افزایش قدرتمند پالایشی ها

بازار نفت هفته گذشته را با رشد قیمت مناسبی پشت سر گذاشت و رالی قیمتی جهت پنج روز متوالی را تجربه کرد. قیمت نفت در هر دو بازار نیویورک و لندن در هفته گذشته شاهد بیشترین رشد هفتگی از ماه اکتبر بودند و سرمایه گذاران جهت نخستین بار از سال ۲۰۱۴ قیمت ۷۰ دلاری را جهت نفت تجربه کردند.

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران دیروز با رشد ۷۱۵ واحدی به سطح ۹۸ هزار واحد نزدیک شد. رشد قیمت جهانی کالا به کمک دماسنج بازار سهام آمد. از طرفی در بازار

روند مناسب تقاضا و هشتمین هفته متوالی در کم کردن موجودی نفت در ایالات متحده آمریکا با وجود رشد ۱۰ واحدی دکل های فعال حفاری نفت، اوضاع مناسبی را جهت بازار نفت فراهم کرده هست. روز گذشته نیز نفت برنت در ساعات ابتدایی معاملات بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران از مرز ۷۰ دلار در هر بشکه عبور کرد و تا ساعات نهایی بازار روند مناسبی را تجربه کرد. نفت WTI نیز در بازه زمانی معاملات بورس تهران، در بازه ۳/ ۶۴ تا ۶/ ۶۴ دلار در هر بشکه نوسان کرد. این عنوان در کنار رشد ۱۲/ ۰ درصد ارز مبادله ای (دلار) در مجموع موجب شد تا نمادهای زیرمجموعه گروه فرآورده های نفتی در وضعیتی مثبت قرار گرفته و در جمع نمادهای با بیشترین اثر مثبت بر نماگر بازار قرار گیرند.

رشد قیمت ارز مبادله ای در میان پالایشی ها به طور همزمان بر خرید و فروش این شرکت ها تاثیرگذار است و با زیاد کردن حاشیه سود پالایشی ها، زیاد کردن سودآوری را به دنبال دارد. در این میان باید توجه داشت اگر چه سطوح قیمتی نفت و همچنین قیمت ارز مبادله ای مشخصه های قدرتمندی در زیاد کردن سودآوری نمادهای این گروه به حساب می آید، با این وجود احتمال اثرپذیری رویه قیمت گذاری محصولات پالایشی از کم کردن حاشیه سود محصولات پالایشی در سطح جهانی نیز وجود دارد. در عین حال نباید از استمرار ابهامات درخصوص نامشخص بودن قیمت گذاری پالایش و پخش غافل شد.

افزایش بورس با سوخت جهانی

معامله گران در انتظار گزارش های ۹ ماهه

مدت وقت زیادی تا انتشار عملکرد ۹ ماهه شرکت ها باقی نمانده است و احتمالا روزهای نخست هفته آینده به تدریج شاهد انتشار این گزارش ها و اثرپذیری معاملات از این گزارش ها خواهیم بود. این گزارش ها از آنجا جهت سرمایه گذاران و فعالان بازار از اهمیت برخوردار است که حاوی نکات مهمی از عملکرد شرکت ها هست. در شرایط کنونی انتظار می رود گزارش های ۹ ماهه شرکت ها حاوی آمارهای مناسبی به خصوص در مورد کالایی ها باشند. بازتاب محتوای این گزارش ها همزمان منشتر شدن گزارش های یک ماهه شرکت ها خواهد بود که به نظر می رسد در کنار همدیگر بتوانند موجب تقویت تقاضای سهام شوند.

در بازار چه گذشت؟

همان طور که اشاره شد، در دادوستدهای روز گذشته شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران ۷۱۵ واحد (معادل ۷۴/ ۰ درصد) رشد کرد و به رقم ۹۷ هزار و ۹۴۴ واحد رسید. در این روز نماد معاملاتی شرکت های فولاد مبارکه اصفهان، معدنی و صنعتی چادرملو، معدنی و صنعتی گل گهر، گسترش نفت و گاز پارسیان و پالایش نفت اصفهان در صدر نمادهای با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل بازار سهام قرار گرفتند. در برابر ولی نماد معاملاتی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس مانع از رشد زیاد این نماگر شد. همان طور که اشاره شد وجود عوامل بنیادی نیرومند و همچنین شرایط خوب بازارهای جهانی و قیمت دلار باعث شده است است تا به تدریج جسارت معامله گران جهت ورود به گردونه معاملات زیاد کردن یابد. موضوعی که موجب شد تا بعد از ۱۰ روز کم رمق، ارزش معاملات بار دیگر در سطوح مناسبی قرار گیرد. به این ترتیب دیروز ارزش معاملات خرد سهام با رشد حدود ۳۸ درصدی به ۲۳۸ میلیارد تومان زیاد کردن یافت که بیش از ۳۶ درصد از این رقم در اختیار ۱۰ نماد با بیشترین ارزش معاملات قرار داشت.

بررسی روند صنایع بورسی در روز گذشته نشان می دهد از ۳۸ صنعت مورد بررسی، شاخص ۱۴ صنعت با رشد همراه شد و ۱۷ صنعت نیز معاملات روزانه خود را با افت پشت سر گذاشتند. (شاخص ۷ صنعت عوض کردن نکرده ماند). در این میان معدنی ها به واسطه رشد قابل توجه اغلب نمادهای زیرمجموعه خود بیشترین بازدهی (۶/ ۳ درصد) در میان صنایع بورسی را کسب کرد. بعد از آن نیز گروه محصولات کاغذی با دو نماد «چکارن» و «چکاوه» با رشد ۲/ ۲ درصدی همراه شدند و پالایشی ها بازدهی ۸/ ۱ درصدی را تجربه کرد. در برابر ولی گروه سایر واسطه گری های مالی با تحمیل زیان حدود ۵/ ۱ درصدی به سهامداران خود در قعر جدول بازدهی روز گذشته صنایع بورسی قرار گرفت. در عین حال روند صنایع روز گذشته معدنی ها با دادوستد ۱۳۹ میلیون سهم به ارزش ۵/ ۳۷ میلیارد تومان بیشترین حجم و ارزش معاملات را تجربه کردند.

روز گذشته فلزی ها و به صورت خاص نمادهای گروه روی در پی اصلاح قیمتی روزهای اخیر و همچنین با توجه به رشد مناسب قیمت فلزات اساسی در بازارهای جهانی طی معاملات هفته گذشته، در صدر توجه معامله گران بازار قرار گرفتند. در این راستا دیروز «فاسمین» با صف خرید همراه شد.

در عین حال روز گذشته بازتاب مجدد خبر احتمال آزادسازی قیمت اوره فروش داخلی شرکت های پتروشیمی، نمادهای اوره ساز را در کانون توجه معامله گران قرار داد. پیش از این نیز در گزار ش های سایت تحلیلی«دنیای بورس» تاکید شده است بود که دو عامل ثبات نسبی قیمت اوره در بازارهای جهانی و آزادسازی قیمت اوره در بازارهای داخلی عامل زیاد کردن جذابیت نمادهای اوره ای در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران هست. از حدود ۲ ماه پیش سهام پتروشیمی های اوره ساز در بازار سهام با رشد قیمت اوره در بازارهای جهانی مسیر صعودی را در پیش گرفتند. با این وجود احتمال عقب نشینی قیمت اوره از سطوح کنونی با عبور از فصل سرما، نیز وجود دارد.پالایشی ها نیز دیروز در میان نمادهای اثرگذار بر رشد شاخص قرار گرفتند و هر ۴ نماد فعال آن با رشد قیمتی به معاملات روزانه خود آخر دادند. با این وجود در مقایسه با روزهای ابتدایی هفته، رشد ملایم تری را تجربه کردند.

همگام با بازیگران بازار

روز گذشته خالص عوض کردن مالکیت میان بازیگران مهم بازار حدود ۹۸ میلیون سهم و در مسیر حقوقی به حقیقی بود. این جابه جایی رقمی معادل ۳۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از پرتفوی حقوقی ها به سبد سهام معامله گران حقیقی ها انتقال یافته کرد. بیشترین میزان خالص خرید در معامله گران حقیقی ولی به نماد معاملاتی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو تخصیص داده شده است داشت. به این ترتیب دیروز حدود ۳۶ میلیون و ۴۰۰ هزار سهم «کچاد» به ارزش ۸ میلیارد تومان به پرتفوی حقیقی ها انتقال یافته شد. بعد از «کچاد»، بیشترین خالص خرید حقیقی ها در نماد معاملاتی شرکت کالسیمین شکل گرفت به طوری که خالص خرید حقیقی ها در نماد «فاسمین» به حدود ۷ میلیون سهم به ارزش ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان رسید.

در آن سوی بازار نیز حقوقی ها بیشترین تحرک خود را در نماد معاملاتی شرکت های تامین سرمایه امید، کشور عزیزمان ایران ماشین و صنایع پتروشیمی خلیج فارس داشتند. به این ترتیب دیروز حدود ۱۰ میلیون سهم «امید» به پرتفوی سهامداران حقوقی انتقال یافته شد. این جابه جایی رقمی معادل یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان به پرتفوی این گروه از معامله گران انتقال یافته کرد. «خودرو» نیز دیروز مورد توجه سهامداران حقوقی قرار گرفت. نماد معاملاتی شرکت کشور عزیزمان ایران ماشین در این روز شاهد عوض کردن مالکیت یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومانی به نفع این معامله گران بود. در «فارس» نیز یک میلیون و ۵۰۰ هزار سهم به ارزش ۸۳۰ میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی انتقال یافته شد.

در میان صنایع ۳۸گانه بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز بیشترین میزان خرید سهامداران حقیقی بازار بر روی نمادهای زیرمجموعه گروه کانه های فلزی متمرکز شد. به این ترتیب دیروز خالص عوض کردن مالکیت معدنی ها افزون بر ۱۴ میلیارد تومان و به نفع معامله گران حقیقی بازار رقم خورد.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | میلیون | روز گذشته | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz